Süt sektörü raporları

Neden Süt Proteini (MPC 85) ?

Süt Fabrikalarında üretim bölümünün önceliği standart ve kaliteli ürün üretmektir. Bunun için yapılması gereken, hammaddenin ve üretimde kullanılan diğer tüm malzemelerin standart olmasıdır.

Türkiye’de süt işletmelerine gelen hammaddede (Ki bu süttür.) yağ, protein ve laktoz oranları mevsimlere, aylara ve günlere göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple hammadde(süt) muhakkak işlenmeden önce standardize edilmelidir. Yıllardır sadece süt yağı standardizasyonu yapılan sektörde son yıllarda protein standardizasyonu da yapılmaya başlanmış ve reyona çıkan son üründe belli bir standart yakalanmıştır. Sütün protein, laktoz ve yağ dengesini bozmadan yapılan standardizasyon ürün kalitesinde ciddi artış sağlar.

Ortalama olarak sütün bileşenlerinin değerleri şunlardır (olması gereken) :

Protein: 3,2-3,4

Laktoz: 4,6-4,7

Yağ: 3,4-3,5

Yağı 4 gelen sütü tam üretime almak ne kadar yanlış ise protein oranı 2,8 gelen sütü de üretime almak yanlış olur. Bu durumda Avrupa Birliğindeki gibi 12 ay boyunca aynı standartlardaki üretim elde edilemez. Dolayısıyla Avrupa’da da kullanılan ve Avrupa’da aynı zamanda üretimi de olan ve sütten elde edilen protein kullanılarak ancak 12 ay boyunca standart bir ürün elde edilebilir.

Comments are closed.